Zioła, rośliny zielarskie – rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące (za: Wikipedia). Zioła dostarczają wielu cennych substancji – jednak czy pies może je jeść? W jakiej ilości podawać zioła psu?

 

Zioła dla psa

Wybrane gatunki ziół mogą być korzystne do wprowadzenia dla psiej diety. Jednak zawsze należy przestrzegać 2 zasad:

  • Wprowadzaj je jak nowy produkt – najpierw dodawaj odrobię i sprawdź, czy Twój pies toleruje to zioło,
  • Przestrzegaj zasad dotyczących ilości ziół i nie dodawaj ich za dużo, zarówno ilości, jak i rodzajów!

Jeśli Twój pies choruje na jakieś choroby, np. padaczkę, zapytaj lekarza prowadzącego, czy możesz wprowadzić dany produkt i będzie wchodził w reakcje z przyjmowanymi przez psa lekami. Dodatkowo zapytaj specjalisty o podawanie ziół sukom w ciąży i laktacji.

 

Pamiętaj o umiarze – jeśli Twój pies jest mały, poi dawaj maksymalnie szczyptę ziół, dla większego psa możesz podać proporcjonalnie więcej, jednak nie więcej niż 1 g, chyba że Twój pies waży dużo i skonsultowałeś to z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Zioła nie powinny przekraczać określonego procenta diety całkowitej psa,  ilość ziół zależy od masy ciała psa. Również podawanie zbyt wielu ziół może powodować skutki uboczne.

 

Zioła można podawać w postaci suszonej lub świeżej, lub po przegotowaniu z posiłkiem domowym dla psa. Jednak zawsze miej pewność, co podajesz i czy podajesz świeże zioła. Niektóre zioła możemy podawać leczniczo w postaci naparów, jak np. szałwię.

 

Jakie zioła możesz podawać psu?

 

Bazylia jest dozwolona dla psa. Wpływa pozytywnie na trawienie i działanie układu pokarmowego, ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

 

Pietruszka będąca czasem składnikiem pasty do zębów ma właściwości odświeżające oddech. Również ma właściwości, które działają kojąco w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Dodatkowo jest źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów i różnych witamin.

 

Rumianek ma działanie uspakajające i działa wspierająco w zaburzeniach pracy układu pokarmowego, jak np. przy niestrawności.

 

Oregano jest przydatne przy biegunce i wzdęciach u psa. Badania dowiodły, że posiada właściwości przeciwgrzybicze.

 

Rozmaryn posiada dużą zawartość żelaza, wapnia i witaminy B6. Znany jest ze swoich właściwości przeciwutleniających. W karmach dla psów stosowany jest naturalny konserwant karmy.

 

Szałwia wspiera leczenie niestrawności, dobrze sprawdza się przy biegunkach. Olejki z szałwii stosowane są również miejscowo do odstraszania pasożytów, działają przeciwświądowo, łagodzą skutki ugryzień. Jednak pamiętajmy, aby u psa nie używać gotowych produktów przeznaczonych dla ludzi zawierających alkohol.

 

Koper włoski (fenkuł) ma wiele właściwości pozytywnych dla psa. Posiada właściwości przeciwzapalne, działając tak wykazuje często działanie przeciwbólowe. Pomaga również przy problemach trawiennych, ma właściwości rozkurczające. Zawarta w nim jest również duża ilość żelaza i kwasu foliowego.

 

Zakazane dla psa: zioła i przyprawy- toksyczne albo podrażniające

 

Unikaj m.in. podawania psu cebuli, czosnku, pieprzu, ostrej papryki, chmielu, kakao, gałki muszkatałowej,soli…

 

 

Powyższa lista może nie zawierać wszystkich produktów, jeśli masz wątpliwości, zapytaj specjalisty!

© Bożena Wróblewska