Wprowadzenie nowego psa lub kota do domu to zawsze wyjątkowe wydarzenie, pełne radości i emocji. Jednak za tymi pozytywnymi uczuciami kryją się również obowiązki, które mogą być wyzwaniem dla nowych opiekunów. Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad zwierzęciem jest jego prawidłowe żywienie. W tym artykule przyjrzymy się, jak odpowiednio dopasować dietę dla nowych czworonożnych członków rodziny.

 

Stan zdrowia, wygląd i waga

 

Pierwszym krokiem jest ocena stanu zdrowia i sylwetki nowego pupila. Ważne jest, aby sprawdzić, czy zwierzę nie ma nadwagi lub niedowagi oraz czy jego wypróżnienia są prawidłowe. Problemy z trawieniem, takie jak biegunki czy zbyt zwarte kupy, mogą świadczyć o nieprawidłowym żywieniu lub chorobach. Często przyczyną takich problemów są pasożyty, dlatego warto wykonać badanie kału po przybyciu zwierzęcia do nowego domu. Pamiętaj, aby wykonać badanie w certyfikowanym laboratorium – najlepiej pobrać je 3 razy, ale do laboratorium należy dostarczać świeże.

Również w przypadku zwierząt z adopcji często pojawia się problem z mikrobiotą – wówczas należy wprowadzić dodatkowo odpowiedni probiotyk, a w posiłkach zapewnić również odpowiednią ilość prebiotyków, które wesprą wzrost dobrych bakterii w jelitach.

 

Nadwaga lub niedowaga

 

W przypadku niedowagi lub nadwagi zwierzęcia (obejrzyj film, jak oceniać sylwetkę psa – LINK) należy wprowadzić dietę, która pozwoli odzyskać prawidłową wagę psa. Możesz skorzystać z naszych kalkulatorów, aby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Aby pies zwiększył wagę, należy zwiększać stopniowo podaż kalorii, zwiększyć jego energetyczność (np. zawartość tłuszczu – przy braku przeciwskazań zdrowotnych).  Aby odchudzić psa, zmniejszamy ilość podawanych kalorii oraz zmieniamy rodzaj pokarmu (zmniejszamy zawartość tłuszczu). Jeśli nie wiesz jak, zamów konsultację specjalisty.

Wiek psa i kota

Kolejnym istotnym elementem jest dostosowanie diety do wieku i kondycji zwierzęcia. Szczenięta i kocięta rosną bardzo szybko, dlatego ich dieta powinna być bogata w kalorie i składniki odżywcze. W miarę dojrzewania zwierzęcia ilość i jakość pożywienia powinny być dostosowane do jego potrzeb. Warto korzystać z kalkulatora zapotrzebowania energetycznego LINK, aby dokładnie wyliczyć, ile kalorii potrzebuje nasz pupil. W przypadku zwierząt starszych warto dopasować dietę do potrzeb takich zwierząt, aby poprawić ich funkcjonowanie, w tym warto rozważyć wprowadzenie odpowiedniej suplementacji.

Odpowiednie nawodnienie psa

Nawodnienie jest równie ważnym aspektem opieki nad zwierzęciem. Pies lub kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. W przypadku problemów z piciem, warto rozważyć różne metody zachęcające do spożycia większej ilości wody, takie jak zmiana rodzaju miski czy dodawanie smakowych dodatków do wody. Odwodnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto na to zwracać szczególną uwagę.

 

Higiena jamy ustnej

Nie można zapominać o regularnej higienie jamy ustnej, zwłaszcza jeśli karmimy zwierzę mokrą karmą lub domowymi posiłkami. Pasty/ żele do zębów dla zwierząt, które nie wymagają szczotkowania, mogą być bardzo pomocne. Regularna higiena jamy ustnej zapobiega stanom zapalnym i bólowi, który może zniechęcać zwierzę do jedzenia. Obejrzyj jamę ustną psa i skorzystaj z pomocy lekarza, jeśli jest to konieczne. Chore zęby, stany zapalne jamy ustnej oprócz bólu, powodują u psa wybiórczość jedzenia.

 

Przysmaki w diecie psa

 

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest wprowadzenie przysmaków do diety. Przysmaki mogą być świetnym narzędziem w treningu i nagradzaniu psa lub kota, ale trzeba pamiętać, aby wprowadzać je stopniowo i wybierać te, które są zdrowe i naturalne. Unikajmy produktów z konserwantami i sztucznymi dodatkami, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszego pupila. Przeczytaj nasz artykuł o dodatkach do żywności LINK

 

Podsumowanie:

 

Podsumowując, prawidłowe żywienie nowego psa lub kota to klucz do jego zdrowia i dobrej kondycji.  Jeśli uważasz, że pies/  kot powinien zmienić dietę, zrób to. Najlepiej rozpocząć zmianę diety po 2-3 tygodniach pobytu w nowym domu, ale są sytuacje, kiedy trzeba zrobić to od razu. Ważne jest, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, regularnie monitorować jego stan zdrowia i dbać o odpowiednie nawodnienie oraz higienę jamy ustnej. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel będzie zdrowy i szczęśliwy przez wiele lat.

Obejrzyj szkolenie o żywieniu psa /kota z adopcji LINK

© Bożena Wróblewska